Poyraz Kömür

Şırnak Kömürü

image 01 image 02

Poyraz kömür olarak kaliteden ödün vermeden 25 yılı aşkın süredir hizmet vermekteyiz.

Ürün çeşitliliğimiz sayesinde müşterilerimizin her türlü kömür ihtiyacına cevap veriyoruz.Ürünlerimizin Özellikleri


ŞIRNAK PORTAKAL KÖMÜR
ALT ISIL : 4500 - 5000 Kcal/Kg
ŞIRNAK CEVİZ KÖMÜR
ALT ISIL : 4500 - 5000 Kcal/Kg
ŞIRNAK FINDIK KÖMÜR
ALT ISIL : 4500 - 5000 Kcal/Kg
ŞIRNAK TOZ KÖMÜR
ALT ISIL : 4500 - 5000 Kcal/Kg
İTHAL PORTAKAL KÖMÜR
ALT ISIL : 7500 Kcal/Kg (+-500)
İTHAL CEVİZ KÖMÜR
ALT ISIL : 7500 Kcal/Kg (+-500)
İTHAL FINDIK KÖMÜR
ALT ISIL : 7500 Kcal/Kg (+-500)
İTHAL TOZ KÖMÜR
ALT ISIL : 7500 Kcal/Kg (+-500)

image 01

Kömür Nasıl Oluşur ?

Kömür, nebatların bataklık alanlarda birikmesi sonucu oluşan tabakaların değişime uğraması neticesi meydana gelmiştir. Bu tabakalar üzerine çeşitli çökeltilerin birikmesi ve arz'ın hareketleri sonucu derinliklere gömülmüştür.

Gömülmüş olan bu nebatlar, artan ısı ve basınca maruz kaldıklarında bünyelerinde fiziksel ve kimyasal değişikliğe uğrayarak kömüre dönüşürler. Bu proses milyonlarca yıl içinde gerçekleşerek kömürler organik olgunluklarına göre Linyit, Altbitümlü, Kömür, Bitümlü kömür ve Antrasit tiplerine ayrılırlar.

Linyit ve kısmen AltBitümlü kömürler genellikle yumuşak, kırılgan ve mat görünüştedirler. Bu tip kömürlerin ana özelliği göreceli olarak yüksek nem içerirler ve karbon içerikleri düşüktür. Antrasit ve Bitümlü kömürler ise genellikle sert ve parlak görünüştedirler. Göreceli olarak nem içerikleri düşük olup, karbon oranları yüksektir. Jeolojik olarak kömürlerin yaşları 400 milyon yıl ile 15 milyon yıl arasında değişir. Genellikle yaşlı kömürler daha kalitelidir.

Tüm Dünyada Günlük Hayatta Kömür Niçin Önemlidir?

Kömür Dünyada en yaşlı bir şekilde bulunan, güvenilir aynı zamanda düşük maliyetlerle elde edilebilen temiz bir fosil yakıtıdır.

Yaygın : Kömür Dünya'da 50 den fazla ülkede üretilmektedir. Kömür rezervleri diğer fosil yakıtlar gibi (petrol ve doğalgaz) Dünya'nın belli bir bölümünde değil tüm dünyada yaygın bir şekilde bulunmaktadır.

Emniyetli : Kömür kullanımı, depolaması ve nakliyesi açısından en emniyetli fosil yakıttır.

Güvenilir : Endüstriyel ve diğer alanlarda elektrik enerjisinin rekabetçi fiyatlarla ve güvenilir olarak temini açısından, kömürün dünyada yaygın bir şekilde bulunuşu ve bir çok ülke tarafından üretiliyor oluşu tedarikde güvenirliliği sağlamaktadır.

Temiz : Temiz Kömür Teknolojileri kullanılarak günümüzde kömür tüm dünyada doğayı kirletmeden kullanılmaktadır.

Ucuz : Elektrik Enerjisi Üretiminde ucuz ve rekabetçi bir yakıt olması nedeniyle dünya elektrik üretiminin yaklaşık % 40 ' ı kömürden karşılanmaktadır.

Kaynak: TKİ Kurumu
Hazırlayan: Dr. Selami TOPRAK MTA Genel Müdürlüğü
Maden Analizleri ve Teknolojisi Dairesi - Ankara

poyraz kömür
poyraz kömür
poyraz kömür
poyraz kömür
poyraz kömür